E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lähmen lähmen (D)paralyser (F)
Stammformen lähmenlähmtgelähmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlähmen
dulähms
hien/si,hatt/etlähmt
mirlähmen
dirlähmt
silähmen
Passé composé
echhugelähmt
duhuesgelähmt
hien/si,hatt/ethuetgelähmt
mirhugelähmt
dirhuttgelähmt
sihugelähmt
Plus-que-parfait
echhatgelähmt
duhasgelähmt
hien/si,hatt/ethatgelähmt
mirhategelähmt
dirhatgelähmt
sihategelähmt
Futur I
echwäert lähmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelähmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflähmen
dugéifslähmen
hien/si,hatt/etgéiflähmen
mirgéifelähmen
dirgéiftlähmen
sigéifelähmen
Conditionnel Passé composé
echhättgelähmt
duhässgelähmt
hien/si,hatt/ethättgelähmt
mirhättegelähmt
dirhättgelähmt
sihättegelähmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlähm!
Pluriellähmt!
gelähmt
lähmen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles