E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofbiischten abbrsten (D)brosser (F)
Stammformen ofbiischtenbiischt ofofgebiischt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbiischten of
dubiischts of
hien/si,hatt/etbiischt of
mirbiischten of
dirbiischt of
sibiischten of
Pass compos
echhunnofgebiischt
duhuesofgebiischt
hien/si,hatt/ethuetofgebiischt
mirhunnofgebiischt
dirhuttofgebiischt
sihunnofgebiischt
Plus-que-parfait
echhatofgebiischt
duhasofgebiischt
hien/si,hatt/ethatofgebiischt
mirhatenofgebiischt
dirhatofgebiischt
sihatenofgebiischt
Futur I
echwäert ofbiischten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgebiischt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofbiischten
dugéifsofbiischten
hien/si,hatt/etgéifofbiischten
mirgéifenofbiischten
dirgéiftofbiischten
sigéifenofbiischten
Conditionnel Pass compos
echhttofgebiischt
duhssofgebiischt
hien/si,hatt/ethttofgebiischt
mirhttenofgebiischt
dirhttofgebiischt
sihttenofgebiischt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbiischt of!
Plurielbiischt of!
ofgebiischt
ofbiischten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbiischtenbiischten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles