E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofbiischt-en abbrsten (D)brosser (F)
Stammformen ofbiischt-enbiisch-t ofofge-biisch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbiischt-en of
dubiischt-s of
hien/si,hatt/etbiisch-t of
mirbiischt-en of
dirbiisch-t of
sibiischt-en of
Pass compos
echhunnofge-biisch-t
duhuesofge-biisch-t
hien/si,hatt/ethuetofge-biisch-t
mirhunnofge-biisch-t
dirhuttofge-biisch-t
sihunnofge-biisch-t
Plus-que-parfait
echhatofge-biisch-t
duhasofge-biisch-t
hien/si,hatt/ethatofge-biisch-t
mirhatenofge-biisch-t
dirhatofge-biisch-t
sihatenofge-biisch-t
Futur I
echwäert ofbiischt-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-biisch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofbiischt-en
dugéifsofbiischt-en
hien/si,hatt/etgéifofbiischt-en
mirgéifenofbiischt-en
dirgéiftofbiischt-en
sigéifenofbiischt-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-biisch-t
duhssofge-biisch-t
hien/si,hatt/ethttofge-biisch-t
mirhttenofge-biisch-t
dirhttofge-biisch-t
sihttenofge-biisch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbiischt of!
Plurielbiisch-t of!
ofge-biisch-t
ofbiischt-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbiischt-enbiischt-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles