E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

läichen laichen (D)frayer (F)
Stammformen läichenläichtgeläicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echläichen
duläichs
hien/si,hatt/etläicht
mirläichen
dirläicht
siläichen
Passé composé
echhugeläicht
duhuesgeläicht
hien/si,hatt/ethuetgeläicht
mirhugeläicht
dirhuttgeläicht
sihugeläicht
Plus-que-parfait
echhatgeläicht
duhasgeläicht
hien/si,hatt/ethatgeläicht
mirhategeläicht
dirhatgeläicht
sihategeläicht
Futur I
echwäert läichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geläicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifläichen
dugéifsläichen
hien/si,hatt/etgéifläichen
mirgéifeläichen
dirgéiftläichen
sigéifeläichen
Conditionnel Passé composé
echhättgeläicht
duhässgeläicht
hien/si,hatt/ethättgeläicht
mirhättegeläicht
dirhättgeläicht
sihättegeläicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierläich!
Plurielläicht!
geläicht
läichen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles