E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

läich-en laichen (D)frayer (F)
Stammformen läich-enläich-tge-läich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echläich-en
duläich-s
hien/si,hatt/etläich-t
mirläich-en
dirläich-t
siläich-en
Passé composé
echhuge-läich-t
duhuesge-läich-t
hien/si,hatt/ethuetge-läich-t
mirhuge-läich-t
dirhuttge-läich-t
sihuge-läich-t
Plus-que-parfait
echhatge-läich-t
duhasge-läich-t
hien/si,hatt/ethatge-läich-t
mirhatege-läich-t
dirhatge-läich-t
sihatege-läich-t
Futur I
echwäert läich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-läich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifläich-en
dugéifsläich-en
hien/si,hatt/etgéifläich-en
mirgéifeläich-en
dirgéiftläich-en
sigéifeläich-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-läich-t
duhässge-läich-t
hien/si,hatt/ethättge-läich-t
mirhättege-läich-t
dirhättge-läich-t
sihättege-läich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierläich!
Plurielläich-t!
ge-läich-t
läich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles