E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

läiteren
Stammformen läiterenläitertgeläitert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echläiteren
duläiters
hien/si,hatt/etläitert
mirläiteren
dirläitert
siläiteren
Passé composé
echhugeläitert
duhuesgeläitert
hien/si,hatt/ethuetgeläitert
mirhugeläitert
dirhuttgeläitert
sihugeläitert
Plus-que-parfait
echhatgeläitert
duhasgeläitert
hien/si,hatt/ethatgeläitert
mirhategeläitert
dirhatgeläitert
sihategeläitert
Futur I
echwäert läiteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geläitert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifläiteren
dugéifsläiteren
hien/si,hatt/etgéifläiteren
mirgéifeläiteren
dirgéiftläiteren
sigéifeläiteren
Conditionnel Passé composé
echhättgeläitert
duhässgeläitert
hien/si,hatt/ethättgeläitert
mirhättegeläitert
dirhättgeläitert
sihättegeläitert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierläiter!
Plurielläitert!
geläitert
läiteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles