E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lamen lahmen, Lmmer werfen (D)
Stammformen lamenlaamtgelaamt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlamen
dulaams
hien/si,hatt/etlaamt
mirlamen
dirlaamt
silamen
Pass compos
echhugelaamt
duhuesgelaamt
hien/si,hatt/ethuetgelaamt
mirhugelaamt
dirhuttgelaamt
sihugelaamt
Plus-que-parfait
echhatgelaamt
duhasgelaamt
hien/si,hatt/ethatgelaamt
mirhategelaamt
dirhatgelaamt
sihategelaamt
Futur I
echwäert lamen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelaamt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflamen
dugéifslamen
hien/si,hatt/etgéiflamen
mirgéifelamen
dirgéiftlamen
sigéifelamen
Conditionnel Pass compos
echhttgelaamt
duhssgelaamt
hien/si,hatt/ethttgelaamt
mirhättegelaamt
dirhttgelaamt
sihättegelaamt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlam!
Pluriellaamt!
gelaamt
lamen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles