E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

laminéieren laminieren (D)
Stammformen laminéierenlaminéiertlaminéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlaminéieren
dulaminéiers
hien/si,hatt/etlaminéiert
mirlaminéieren
dirlaminéiert
silaminéieren
Passé composé
echhulaminéiert
duhueslaminéiert
hien/si,hatt/ethuetlaminéiert
mirhulaminéiert
dirhuttlaminéiert
sihulaminéiert
Plus-que-parfait
echhatlaminéiert
duhaslaminéiert
hien/si,hatt/ethatlaminéiert
mirhatelaminéiert
dirhatlaminéiert
sihatelaminéiert
Futur I
echwäert laminéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert laminéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflaminéieren
dugéifslaminéieren
hien/si,hatt/etgéiflaminéieren
mirgéifelaminéieren
dirgéiftlaminéieren
sigéifelaminéieren
Conditionnel Passé composé
echhättlaminéiert
duhässlaminéiert
hien/si,hatt/ethättlaminéiert
mirhättelaminéiert
dirhättlaminéiert
sihättelaminéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaminéier!
Pluriellaminéiert!
laminéiert
laminéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles