E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

land-en landen (D)atterir (F)
Stammformen land-enlan-tge-lan-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echland-en
dulant-s
hien/si,hatt/etlan-t
mirland-en
dirlan-t
siland-en
Pass compos
echsige-lan-t
dubassge-lan-t
hien/si,hatt/etassge-lan-t
mirsige-lan-t
dirsiddge-lan-t
sisige-lan-t
Plus-que-parfait
echwarge-lan-t
duwaarsge-lan-t
hien/si,hatt/etwarge-lan-t
mirwarege-lan-t
dirwaartge-lan-t
siwarege-lan-t
Futur I
echwäert land-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-lan-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifland-en
dugéifsland-en
hien/si,hatt/etgéifland-en
mirgéifeland-en
dirgéiftland-en
sigéifeland-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-lan-t
duwiersge-lan-t
hien/si,hatt/etwierge-lan-t
mirwierege-lan-t
dirwiertge-lan-t
siwierege-lan-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlant!
Pluriellan-t!
ge-lan-t
land-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles