E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

biischten brsten (D)brosser (F)brush (E)
Stammformen biischtenbiischtgebiischt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbiischten
dubiischts
hien/si,hatt/etbiischt
mirbiischten
dirbiischt
sibiischten
Pass compos
echhugebiischt
duhuesgebiischt
hien/si,hatt/ethuetgebiischt
mirhugebiischt
dirhuttgebiischt
sihugebiischt
Plus-que-parfait
echhatgebiischt
duhasgebiischt
hien/si,hatt/ethatgebiischt
mirhategebiischt
dirhatgebiischt
sihategebiischt
Futur I
echwäert biischten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebiischt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbiischten
dugéifsbiischten
hien/si,hatt/etgéifbiischten
mirgéifebiischten
dirgéiftbiischten
sigéifebiischten
Conditionnel Pass compos
echhttgebiischt
duhssgebiischt
hien/si,hatt/ethttgebiischt
mirhättegebiischt
dirhttgebiischt
sihättegebiischt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbiischt!
Plurielbiischt!
gebiischt
biischten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbiischtenofbiischten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles