E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

biischt-en brsten (D)brosser (F)brush (E)
Stammformen biischt-enbiisch-tge-biisch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbiischt-en
dubiischt-s
hien/si,hatt/etbiisch-t
mirbiischt-en
dirbiisch-t
sibiischt-en
Pass compos
echhuge-biisch-t
duhuesge-biisch-t
hien/si,hatt/ethuetge-biisch-t
mirhuge-biisch-t
dirhuttge-biisch-t
sihuge-biisch-t
Plus-que-parfait
echhatge-biisch-t
duhasge-biisch-t
hien/si,hatt/ethatge-biisch-t
mirhatege-biisch-t
dirhatge-biisch-t
sihatege-biisch-t
Futur I
echwäert biischt-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-biisch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbiischt-en
dugéifsbiischt-en
hien/si,hatt/etgéifbiischt-en
mirgéifebiischt-en
dirgéiftbiischt-en
sigéifebiischt-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-biisch-t
duhssge-biisch-t
hien/si,hatt/ethttge-biisch-t
mirhättege-biisch-t
dirhttge-biisch-t
sihättege-biisch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbiischt!
Plurielbiisch-t!
ge-biisch-t
biischt-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbiischt-enofbiischt-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles