E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entlarven entlarven (D)dmasquer (F)
Stammformen entlarvenentlarvtentlarvt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentlarven
duentlarvs
hien/si,hatt/etentlarvt
mirentlarven
direntlarvt
sientlarven
Pass compos
echhunnentlarvt
duhuesentlarvt
hien/si,hatt/ethuetentlarvt
mirhunnentlarvt
dirhuttentlarvt
sihunnentlarvt
Plus-que-parfait
echhatentlarvt
duhasentlarvt
hien/si,hatt/ethatentlarvt
mirhatenentlarvt
dirhatentlarvt
sihatenentlarvt
Futur I
echwäert entlarven
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entlarvt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentlarven
dugéifsentlarven
hien/si,hatt/etgéifentlarven
mirgéifenentlarven
dirgéiftentlarven
sigéifenentlarven
Conditionnel Pass compos
echhttentlarvt
duhssentlarvt
hien/si,hatt/ethttentlarvt
mirhttenentlarvt
dirhttentlarvt
sihttenentlarvt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentlarv!
Plurielentlarvt!
entlarvt
entlarven
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
Auslautverhrtung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles