E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausläschen auslöschen (D)éteindre, effacer (F)
Stammformen ausläschenläscht ausausgeläscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echläschen aus
duläschs aus
hien/si,hatt/etläscht aus
mirläschen aus
dirläscht aus
siläschen aus
Passé composé
echhunnausgeläscht
duhuesausgeläscht
hien/si,hatt/ethuetausgeläscht
mirhunnausgeläscht
dirhuttausgeläscht
sihunnausgeläscht
Plus-que-parfait
echhatausgeläscht
duhasausgeläscht
hien/si,hatt/ethatausgeläscht
mirhatenausgeläscht
dirhatausgeläscht
sihatenausgeläscht
Futur I
echwäert ausläschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeläscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausläschen
dugéifsausläschen
hien/si,hatt/etgéifausläschen
mirgéifenausläschen
dirgéiftausläschen
sigéifenausläschen
Conditionnel Passé composé
echhättausgeläscht
duhässausgeläscht
hien/si,hatt/ethättausgeläscht
mirhättenausgeläscht
dirhättausgeläscht
sihättenausgeläscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierläsch aus!
Plurielläscht aus!
ausgeläscht
ausläschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
läschenverläschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles