E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausläsch-en auslöschen (D)éteindre, effacer (F)
Stammformen ausläsch-enläsch-t ausausge-läsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echläsch-en aus
duläsch-s aus
hien/si,hatt/etläsch-t aus
mirläsch-en aus
dirläsch-t aus
siläsch-en aus
Passé composé
echhunnausge-läsch-t
duhuesausge-läsch-t
hien/si,hatt/ethuetausge-läsch-t
mirhunnausge-läsch-t
dirhuttausge-läsch-t
sihunnausge-läsch-t
Plus-que-parfait
echhatausge-läsch-t
duhasausge-läsch-t
hien/si,hatt/ethatausge-läsch-t
mirhatenausge-läsch-t
dirhatausge-läsch-t
sihatenausge-läsch-t
Futur I
echwäert ausläsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-läsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausläsch-en
dugéifsausläsch-en
hien/si,hatt/etgéifausläsch-en
mirgéifenausläsch-en
dirgéiftausläsch-en
sigéifenausläsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-läsch-t
duhässausge-läsch-t
hien/si,hatt/ethättausge-läsch-t
mirhättenausge-läsch-t
dirhättausge-läsch-t
sihättenausge-läsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierläsch aus!
Plurielläsch-t aus!
ausge-läsch-t
ausläsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
läsch-enverläsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles