E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verläsch-en verlöschen (D)éteindre (F)
Stammformen verläsch-enverläsch-tverläsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverläsch-en
duverläsch-s
hien/si,hatt/etverläsch-t
mirverläsch-en
dirverläsch-t
siverläsch-en
Passé composé
echhuverläsch-t
duhuesverläsch-t
hien/si,hatt/ethuetverläsch-t
mirhuverläsch-t
dirhuttverläsch-t
sihuverläsch-t
Plus-que-parfait
echhatverläsch-t
duhasverläsch-t
hien/si,hatt/ethatverläsch-t
mirhateverläsch-t
dirhatverläsch-t
sihateverläsch-t
Futur I
echwäert verläsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verläsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverläsch-en
dugéifsverläsch-en
hien/si,hatt/etgéifverläsch-en
mirgéifeverläsch-en
dirgéiftverläsch-en
sigéifeverläsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättverläsch-t
duhässverläsch-t
hien/si,hatt/ethättverläsch-t
mirhätteverläsch-t
dirhättverläsch-t
sihätteverläsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverläsch!
Plurielverläsch-t!
verläsch-t
verläsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausläsch-enläsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles