E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

läschen löschen (D)éteindre (F)
Stammformen läschenläschtgeläscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echläschen
duläschs
hien/si,hatt/etläscht
mirläschen
dirläscht
siläschen
Passé composé
echhugeläscht
duhuesgeläscht
hien/si,hatt/ethuetgeläscht
mirhugeläscht
dirhuttgeläscht
sihugeläscht
Plus-que-parfait
echhatgeläscht
duhasgeläscht
hien/si,hatt/ethatgeläscht
mirhategeläscht
dirhatgeläscht
sihategeläscht
Futur I
echwäert läschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geläscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifläschen
dugéifsläschen
hien/si,hatt/etgéifläschen
mirgéifeläschen
dirgéiftläschen
sigéifeläschen
Conditionnel Passé composé
echhättgeläscht
duhässgeläscht
hien/si,hatt/ethättgeläscht
mirhättegeläscht
dirhättgeläscht
sihättegeläscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierläsch!
Plurielläscht!
geläscht
läschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausläschenverläschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles