E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

laséieren lasieren (D)
Stammformen laséierenlaséiertlaséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlaséieren
dulaséiers
hien/si,hatt/etlaséiert
mirlaséieren
dirlaséiert
silaséieren
Passé composé
echhulaséiert
duhueslaséiert
hien/si,hatt/ethuetlaséiert
mirhulaséiert
dirhuttlaséiert
sihulaséiert
Plus-que-parfait
echhatlaséiert
duhaslaséiert
hien/si,hatt/ethatlaséiert
mirhatelaséiert
dirhatlaséiert
sihatelaséiert
Futur I
echwäert laséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert laséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflaséieren
dugéifslaséieren
hien/si,hatt/etgéiflaséieren
mirgéifelaséieren
dirgéiftlaséieren
sigéifelaséieren
Conditionnel Passé composé
echhättlaséiert
duhässlaséiert
hien/si,hatt/ethättlaséiert
mirhättelaséiert
dirhättlaséiert
sihättelaséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaséier!
Pluriellaséiert!
laséiert
laséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles