E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

las-éier-en lasieren (D)
Stammformen las-éier-enlas-éier-tlas-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlas-éier-en
dulas-éier-s
hien/si,hatt/etlas-éier-t
mirlas-éier-en
dirlas-éier-t
silas-éier-en
Passé composé
echhulas-éier-t
duhueslas-éier-t
hien/si,hatt/ethuetlas-éier-t
mirhulas-éier-t
dirhuttlas-éier-t
sihulas-éier-t
Plus-que-parfait
echhatlas-éier-t
duhaslas-éier-t
hien/si,hatt/ethatlas-éier-t
mirhatelas-éier-t
dirhatlas-éier-t
sihatelas-éier-t
Futur I
echwäert las-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert las-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflas-éier-en
dugéifslas-éier-en
hien/si,hatt/etgéiflas-éier-en
mirgéifelas-éier-en
dirgéiftlas-éier-en
sigéifelas-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättlas-éier-t
duhässlas-éier-t
hien/si,hatt/ethättlas-éier-t
mirhättelas-éier-t
dirhättlas-éier-t
sihättelas-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlas-éier!
Pluriellas-éier-t!
las-éier-t
las-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles