E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

biissen zum zweiten Mal hervorrufen (D)dchaner qc. (F)to evoke sth. (E)
Stammformen biissenbiisstgebiisst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbiissen
dubiiss
hien/si,hatt/etbiisst
mirbiissen
dirbiisst
sibiissen
Pass compos
echhugebiisst
duhuesgebiisst
hien/si,hatt/ethuetgebiisst
mirhugebiisst
dirhuttgebiisst
sihugebiisst
Plus-que-parfait
echhatgebiisst
duhasgebiisst
hien/si,hatt/ethatgebiisst
mirhategebiisst
dirhatgebiisst
sihategebiisst
Futur I
echwäert biissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebiisst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbiissen
dugéifsbiissen
hien/si,hatt/etgéifbiissen
mirgéifebiissen
dirgéiftbiissen
sigéifebiissen
Conditionnel Pass compos
echhttgebiisst
duhssgebiisst
hien/si,hatt/ethttgebiisst
mirhättegebiisst
dirhttgebiisst
sihättegebiisst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbiiss!
Plurielbiisst!
gebiisst
biissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles