E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lästeren lästern (D)médire (F)
Stammformen lästerenlästertgelästert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlästeren
dulästers
hien/si,hatt/etlästert
mirlästeren
dirlästert
silästeren
Passé composé
echhugelästert
duhuesgelästert
hien/si,hatt/ethuetgelästert
mirhugelästert
dirhuttgelästert
sihugelästert
Plus-que-parfait
echhatgelästert
duhasgelästert
hien/si,hatt/ethatgelästert
mirhategelästert
dirhatgelästert
sihategelästert
Futur I
echwäert lästeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelästert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflästeren
dugéifslästeren
hien/si,hatt/etgéiflästeren
mirgéifelästeren
dirgéiftlästeren
sigéifelästeren
Conditionnel Passé composé
echhättgelästert
duhässgelästert
hien/si,hatt/ethättgelästert
mirhättegelästert
dirhättgelästert
sihättegelästert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierläster!
Pluriellästert!
gelästert
lästeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles