E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

läster-en lästern (D)médire (F)
Stammformen läster-enläster-tge-läster-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echläster-en
duläster-s
hien/si,hatt/etläster-t
mirläster-en
dirläster-t
siläster-en
Passé composé
echhuge-läster-t
duhuesge-läster-t
hien/si,hatt/ethuetge-läster-t
mirhuge-läster-t
dirhuttge-läster-t
sihuge-läster-t
Plus-que-parfait
echhatge-läster-t
duhasge-läster-t
hien/si,hatt/ethatge-läster-t
mirhatege-läster-t
dirhatge-läster-t
sihatege-läster-t
Futur I
echwäert läster-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-läster-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifläster-en
dugéifsläster-en
hien/si,hatt/etgéifläster-en
mirgéifeläster-en
dirgéiftläster-en
sigéifeläster-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-läster-t
duhässge-läster-t
hien/si,hatt/ethättge-läster-t
mirhättege-läster-t
dirhättge-läster-t
sihättege-läster-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierläster!
Plurielläster-t!
ge-läster-t
läster-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles