E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

laten
Stammformen latenlatgelat
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Vokalverdoppelung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaten
dulaats
hien/si,hatt/etlat
mirlaten
dirlat
silaten
Pass compos
echhugelat
duhuesgelat
hien/si,hatt/ethuetgelat
mirhugelat
dirhuttgelat
sihugelat
Plus-que-parfait
echhatgelat
duhasgelat
hien/si,hatt/ethatgelat
mirhategelat
dirhatgelat
sihategelat
Futur I
echwäert laten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelat hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflaten
dugéifslaten
hien/si,hatt/etgéiflaten
mirgéifelaten
dirgéiftlaten
sigéifelaten
Conditionnel Pass compos
echhttgelat
duhssgelat
hien/si,hatt/ethttgelat
mirhättegelat
dirhttgelat
sihättegelat
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlat!
Pluriellat!
gelat
laten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles