E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

alaud-en einluten (D)marquer le dbut de (F)
Stammformen alaud-enlau-t anage-lau-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaud-en an
dulaut-s an
hien/si,hatt/etlau-t an
mirlaud-en an
dirlau-t an
silaud-en an
Pass compos
echhunnage-lau-t
duhuesage-lau-t
hien/si,hatt/ethuetage-lau-t
mirhunnage-lau-t
dirhuttage-lau-t
sihunnage-lau-t
Plus-que-parfait
echhatage-lau-t
duhasage-lau-t
hien/si,hatt/ethatage-lau-t
mirhatenage-lau-t
dirhatage-lau-t
sihatenage-lau-t
Futur I
echwäert alaud-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-lau-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifalaud-en
dugéifsalaud-en
hien/si,hatt/etgéifalaud-en
mirgéifenalaud-en
dirgéiftalaud-en
sigéifenalaud-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-lau-t
duhssage-lau-t
hien/si,hatt/ethttage-lau-t
mirhttenage-lau-t
dirhttage-lau-t
sihttenage-lau-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaut an!
Pluriellau-t an!
age-lau-t
alaud-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
laud-enoflaud-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles