E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lauden luten (D)sonner (F)
Stammformen laudenlautgelaut
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlauden
dulauts
hien/si,hatt/etlaut
mirlauden
dirlaut
silauden
Pass compos
echhugelaut
duhuesgelaut
hien/si,hatt/ethuetgelaut
mirhugelaut
dirhuttgelaut
sihugelaut
Plus-que-parfait
echhatgelaut
duhasgelaut
hien/si,hatt/ethatgelaut
mirhategelaut
dirhatgelaut
sihategelaut
Futur I
echwäert lauden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelaut hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflauden
dugéifslauden
hien/si,hatt/etgéiflauden
mirgéifelauden
dirgéiftlauden
sigéifelauden
Conditionnel Pass compos
echhttgelaut
duhssgelaut
hien/si,hatt/ethttgelaut
mirhättegelaut
dirhttgelaut
sihättegelaut
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaut!
Pluriellaut!
gelaut
lauden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alaudenoflauden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles