E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

laud-en luten (D)sonner (F)
Stammformen laud-enlau-tge-lau-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaud-en
dulaut-s
hien/si,hatt/etlau-t
mirlaud-en
dirlau-t
silaud-en
Pass compos
echhuge-lau-t
duhuesge-lau-t
hien/si,hatt/ethuetge-lau-t
mirhuge-lau-t
dirhuttge-lau-t
sihuge-lau-t
Plus-que-parfait
echhatge-lau-t
duhasge-lau-t
hien/si,hatt/ethatge-lau-t
mirhatege-lau-t
dirhatge-lau-t
sihatege-lau-t
Futur I
echwäert laud-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-lau-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflaud-en
dugéifslaud-en
hien/si,hatt/etgéiflaud-en
mirgéifelaud-en
dirgéiftlaud-en
sigéifelaud-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-lau-t
duhssge-lau-t
hien/si,hatt/ethttge-lau-t
mirhättege-lau-t
dirhttge-lau-t
sihättege-lau-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaut!
Pluriellau-t!
ge-lau-t
laud-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alaud-enoflaud-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles