E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

belaueren belauern (D)pier, guetter (F)
Stammformen belauerenbelauertbelauert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbelaueren
dubelauers
hien/si,hatt/etbelauert
mirbelaueren
dirbelauert
sibelaueren
Pass compos
echhubelauert
duhuesbelauert
hien/si,hatt/ethuetbelauert
mirhubelauert
dirhuttbelauert
sihubelauert
Plus-que-parfait
echhatbelauert
duhasbelauert
hien/si,hatt/ethatbelauert
mirhatebelauert
dirhatbelauert
sihatebelauert
Futur I
echwäert belaueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert belauert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbelaueren
dugéifsbelaueren
hien/si,hatt/etgéifbelaueren
mirgéifebelaueren
dirgéiftbelaueren
sigéifebelaueren
Conditionnel Pass compos
echhttbelauert
duhssbelauert
hien/si,hatt/ethttbelauert
mirhättebelauert
dirhttbelauert
sihättebelauert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbelauer!
Plurielbelauert!
belauert
belaueren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
lauerenoplaueren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles