E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

laueren lauern (D)guetter (F)
Stammformen lauerenlauertgelauert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaueren
dulauers
hien/si,hatt/etlauert
mirlaueren
dirlauert
silaueren
Pass compos
echhugelauert
duhuesgelauert
hien/si,hatt/ethuetgelauert
mirhugelauert
dirhuttgelauert
sihugelauert
Plus-que-parfait
echhatgelauert
duhasgelauert
hien/si,hatt/ethatgelauert
mirhategelauert
dirhatgelauert
sihategelauert
Futur I
echwäert laueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelauert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflaueren
dugéifslaueren
hien/si,hatt/etgéiflaueren
mirgéifelaueren
dirgéiftlaueren
sigéifelaueren
Conditionnel Pass compos
echhttgelauert
duhssgelauert
hien/si,hatt/ethttgelauert
mirhättegelauert
dirhttgelauert
sihättegelauert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlauer!
Pluriellauert!
gelauert
laueren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
belauerenoplaueren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles