E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

abilden einbilden (D)s'imaginer qch. (F)to emagine sth. (E)
Stammformen abildenbilt anagebilt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten abillen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbilden an
dubilts an
hien/si,hatt/etbilt an
mirbilden an
dirbilt an
sibilden an
Pass compos
echhunnagebilt
duhuesagebilt
hien/si,hatt/ethuetagebilt
mirhunnagebilt
dirhuttagebilt
sihunnagebilt
Plus-que-parfait
echhatagebilt
duhasagebilt
hien/si,hatt/ethatagebilt
mirhatenagebilt
dirhatagebilt
sihatenagebilt
Futur I
echwäert abilden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agebilt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabilden
dugéifsabilden
hien/si,hatt/etgéifabilden
mirgéifenabilden
dirgéiftabilden
sigéifenabilden
Conditionnel Pass compos
echhttagebilt
duhssagebilt
hien/si,hatt/ethttagebilt
mirhttenagebilt
dirhttagebilt
sihttenagebilt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbilt an!
Plurielbilt an!
agebilt
abilden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbildenbildenmbilden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles