E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lausen lausen (D)
Stammformen lausenlaustgelaust
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlausen
dulaus
hien/si,hatt/etlaust
mirlausen
dirlaust
silausen
Pass compos
echhugelaust
duhuesgelaust
hien/si,hatt/ethuetgelaust
mirhugelaust
dirhuttgelaust
sihugelaust
Plus-que-parfait
echhatgelaust
duhasgelaust
hien/si,hatt/ethatgelaust
mirhategelaust
dirhatgelaust
sihategelaust
Futur I
echwäert lausen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelaust hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflausen
dugéifslausen
hien/si,hatt/etgéiflausen
mirgéifelausen
dirgéiftlausen
sigéifelausen
Conditionnel Pass compos
echhttgelaust
duhssgelaust
hien/si,hatt/ethttgelaust
mirhättegelaust
dirhttgelaust
sihättegelaust
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaus!
Pluriellaust!
gelaust
lausen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles