E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

laus-en lausen (D)
Stammformen laus-enlaus-tge-laus-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlaus-en
dulau-s
hien/si,hatt/etlaus-t
mirlaus-en
dirlaus-t
silaus-en
Pass compos
echhuge-laus-t
duhuesge-laus-t
hien/si,hatt/ethuetge-laus-t
mirhuge-laus-t
dirhuttge-laus-t
sihuge-laus-t
Plus-que-parfait
echhatge-laus-t
duhasge-laus-t
hien/si,hatt/ethatge-laus-t
mirhatege-laus-t
dirhatge-laus-t
sihatege-laus-t
Futur I
echwäert laus-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-laus-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflaus-en
dugéifslaus-en
hien/si,hatt/etgéiflaus-en
mirgéifelaus-en
dirgéiftlaus-en
sigéifelaus-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-laus-t
duhssge-laus-t
hien/si,hatt/ethttge-laus-t
mirhättege-laus-t
dirhttge-laus-t
sihättege-laus-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaus!
Pluriellaus-t!
ge-laus-t
laus-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles