E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lav-éier-en sich nach den Verhältnissen richten, Umschweife machen (D)
Stammformen lav-éier-enlav-éier-tlav-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlav-éier-en
dulav-éier-s
hien/si,hatt/etlav-éier-t
mirlav-éier-en
dirlav-éier-t
silav-éier-en
Passé composé
echhulav-éier-t
duhueslav-éier-t
hien/si,hatt/ethuetlav-éier-t
mirhulav-éier-t
dirhuttlav-éier-t
sihulav-éier-t
Plus-que-parfait
echhatlav-éier-t
duhaslav-éier-t
hien/si,hatt/ethatlav-éier-t
mirhatelav-éier-t
dirhatlav-éier-t
sihatelav-éier-t
Futur I
echwäert lav-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert lav-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflav-éier-en
dugéifslav-éier-en
hien/si,hatt/etgéiflav-éier-en
mirgéifelav-éier-en
dirgéiftlav-éier-en
sigéifelav-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättlav-éier-t
duhässlav-éier-t
hien/si,hatt/ethättlav-éier-t
mirhättelav-éier-t
dirhättlav-éier-t
sihättelav-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlav-éier!
Pluriellav-éier-t!
lav-éier-t
lav-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles