E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

laxéieren relaxieren (D)relaxer (F)
Stammformen laxéierenlaxéiertlaxéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlaxéieren
dulaxéiers
hien/si,hatt/etlaxéiert
mirlaxéieren
dirlaxéiert
silaxéieren
Passé composé
echhulaxéiert
duhueslaxéiert
hien/si,hatt/ethuetlaxéiert
mirhulaxéiert
dirhuttlaxéiert
sihulaxéiert
Plus-que-parfait
echhatlaxéiert
duhaslaxéiert
hien/si,hatt/ethatlaxéiert
mirhatelaxéiert
dirhatlaxéiert
sihatelaxéiert
Futur I
echwäert laxéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert laxéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflaxéieren
dugéifslaxéieren
hien/si,hatt/etgéiflaxéieren
mirgéifelaxéieren
dirgéiftlaxéieren
sigéifelaxéieren
Conditionnel Passé composé
echhättlaxéiert
duhässlaxéiert
hien/si,hatt/ethättlaxéiert
mirhättelaxéiert
dirhättlaxéiert
sihättelaxéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlaxéier!
Pluriellaxéiert!
laxéiert
laxéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles