E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aleeŽn einlegen (D)mettre dans, appuyer, approvisionner, macťrer (F)
Stammformen aleeŽnleet anageluecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echleeŽn an
dulees an
hien/si,hatt/etleet an
mirleeŽn an
dirleet an
sileeŽn an
Passť composť
echhunnageluecht
duhuesageluecht
hien/si,hatt/ethuetageluecht
mirhunnageluecht
dirhuttageluecht
sihunnageluecht
Plus-que-parfait
echhatageluecht
duhasageluecht
hien/si,hatt/ethatageluecht
mirhatenageluecht
dirhatageluecht
sihatenageluecht
Futur I
echwäert aleeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageluecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaleeŽn
dugéifsaleeŽn
hien/si,hatt/etgéifaleeŽn
mirgéifenaleeŽn
dirgéiftaleeŽn
sigéifenaleeŽn
Conditionnel Passť composť
echhšttageluecht
duhšssageluecht
hien/si,hatt/ethšttageluecht
mirhšttenageluecht
dirhšttageluecht
sihšttenageluecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee an!
Plurielleet an!
ageluecht
aleeŽn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausleeŽnbšileeŽnbeleeŽnbroochleeŽnderbšileeŽndernieftleeŽndohileeŽndraleeŽndrŽnnerleeŽndropleeŽnduerleeŽnŽmleeŽnŽnnerleeŽneraleeŽnerausleeŽnerleeŽnewechleeŽnfestleeŽnhannerleeŽnhanneschtleeŽniwwerleeŽnleeŽnnoleeŽnofleeŽnopleeŽnuleeŽnverleeŽnvirleeŽnvirverleeŽn zerťckleeŽnzerťckverleeŽn zerleeŽnzouleeŽn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles