E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

alee-Žn einlegen (D)mettre dans, appuyer, approvisionner, macťrer (F)
Stammformen alee-Žnlee-t anage-luech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echlee-Žn an
dulee-s an
hien/si,hatt/etlee-t an
mirlee-Žn an
dirlee-t an
silee-Žn an
Passť composť
echhunnage-luech-t
duhuesage-luech-t
hien/si,hatt/ethuetage-luech-t
mirhunnage-luech-t
dirhuttage-luech-t
sihunnage-luech-t
Plus-que-parfait
echhatage-luech-t
duhasage-luech-t
hien/si,hatt/ethatage-luech-t
mirhatenage-luech-t
dirhatage-luech-t
sihatenage-luech-t
Futur I
echwäert alee-Žn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-luech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifalee-Žn
dugéifsalee-Žn
hien/si,hatt/etgéifalee-Žn
mirgéifenalee-Žn
dirgéiftalee-Žn
sigéifenalee-Žn
Conditionnel Passť composť
echhšttage-luech-t
duhšssage-luech-t
hien/si,hatt/ethšttage-luech-t
mirhšttenage-luech-t
dirhšttage-luech-t
sihšttenage-luech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee an!
Pluriellee-t an!
age-luech-t
alee-Žn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslee-Žnbšilee-Žnbelee-Žnbroochlee-Žnderbšilee-Žndernieftlee-Žndohilee-Žndralee-ŽndrŽnnerlee-Žndroplee-Žnduerlee-ŽnŽmlee-ŽnŽnnerlee-Žneralee-Žnerauslee-Žnerlee-Žnewechlee-Žnfestlee-Žnhannerlee-Žnhanneschtlee-Žniwwerlee-Žnlee-Žnnolee-Žnoflee-Žnoplee-Žnulee-Žnverlee-Žnvirlee-Žnvirverlee-Žn zerťcklee-Žnzerťckverlee-Žn zerlee-Žnzoulee-Žn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles