E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bšileeŽn beisteuern, drauflegen, beilegen (D)participer ŗ† hauteur de, payer en sus, jondre (F)
Stammformen bšileeŽnleet bšibšigeluecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bši-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echleeŽ bši
dulees bši
hien/si,hatt/etleet bši
mirleeŽ bši
dirleet bši
sileeŽ bši
Passť composť
echhubšigeluecht
duhuesbšigeluecht
hien/si,hatt/ethuetbšigeluecht
mirhubšigeluecht
dirhuttbšigeluecht
sihubšigeluecht
Plus-que-parfait
echhatbšigeluecht
duhasbšigeluecht
hien/si,hatt/ethatbšigeluecht
mirhatebšigeluecht
dirhatbšigeluecht
sihatebšigeluecht
Futur I
echwäert bšileeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bšigeluecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbšileeŽn
dugéifsbšileeŽn
hien/si,hatt/etgéifbšileeŽn
mirgéifebšileeŽn
dirgéiftbšileeŽn
sigéifebšileeŽn
Conditionnel Passť composť
echhšttbšigeluecht
duhšssbšigeluecht
hien/si,hatt/ethšttbšigeluecht
mirhättebšigeluecht
dirhšttbšigeluecht
sihättebšigeluecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee bši!
Plurielleet bši!
bšigeluecht
bšileeŽn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleeŽnausleeŽnbeleeŽnbroochleeŽnderbšileeŽndernieftleeŽndohileeŽndraleeŽndrŽnnerleeŽndropleeŽnduerleeŽnŽmleeŽnŽnnerleeŽneraleeŽnerausleeŽnerleeŽnewechleeŽnfestleeŽnhannerleeŽnhanneschtleeŽniwwerleeŽnleeŽnnoleeŽnofleeŽnopleeŽnuleeŽnverleeŽnvirleeŽnvirverleeŽn zerťckleeŽnzerťckverleeŽn zerleeŽnzouleeŽn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles