E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bšilee-Žn beisteuern, drauflegen, beilegen (D)participer ŗ† hauteur de, payer en sus, jondre (F)
Stammformen bšilee-Žnlee-t bšibšige-luech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bši-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echlee-Ž bši
dulee-s bši
hien/si,hatt/etlee-t bši
mirlee-Ž bši
dirlee-t bši
silee-Ž bši
Passť composť
echhubšige-luech-t
duhuesbšige-luech-t
hien/si,hatt/ethuetbšige-luech-t
mirhubšige-luech-t
dirhuttbšige-luech-t
sihubšige-luech-t
Plus-que-parfait
echhatbšige-luech-t
duhasbšige-luech-t
hien/si,hatt/ethatbšige-luech-t
mirhatebšige-luech-t
dirhatbšige-luech-t
sihatebšige-luech-t
Futur I
echwäert bšilee-Žn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bšige-luech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbšilee-Žn
dugéifsbšilee-Žn
hien/si,hatt/etgéifbšilee-Žn
mirgéifebšilee-Žn
dirgéiftbšilee-Žn
sigéifebšilee-Žn
Conditionnel Passť composť
echhšttbšige-luech-t
duhšssbšige-luech-t
hien/si,hatt/ethšttbšige-luech-t
mirhättebšige-luech-t
dirhšttbšige-luech-t
sihättebšige-luech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee bši!
Pluriellee-t bši!
bšige-luech-t
bšilee-Žn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alee-Žnauslee-Žnbelee-Žnbroochlee-Žnderbšilee-Žndernieftlee-Žndohilee-Žndralee-ŽndrŽnnerlee-Žndroplee-Žnduerlee-ŽnŽmlee-ŽnŽnnerlee-Žneralee-Žnerauslee-Žnerlee-Žnewechlee-Žnfestlee-Žnhannerlee-Žnhanneschtlee-Žniwwerlee-Žnlee-Žnnolee-Žnoflee-Žnoplee-Žnulee-Žnverlee-Žnvirlee-Žnvirverlee-Žn zerťcklee-Žnzerťckverlee-Žn zerlee-Žnzoulee-Žn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles