E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

belee-Žn belegen (D)prouver, accaparer (F)
Stammformen belee-Žnbelee-tbeluech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echbelee-Žn
dubelee-s
hien/si,hatt/etbelee-t
mirbelee-Žn
dirbelee-t
sibelee-Žn
Passť composť
echhubeluech-t
duhuesbeluech-t
hien/si,hatt/ethuetbeluech-t
mirhubeluech-t
dirhuttbeluech-t
sihubeluech-t
Plus-que-parfait
echhatbeluech-t
duhasbeluech-t
hien/si,hatt/ethatbeluech-t
mirhatebeluech-t
dirhatbeluech-t
sihatebeluech-t
Futur I
echwäert belee-Žn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beluech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbelee-Žn
dugéifsbelee-Žn
hien/si,hatt/etgéifbelee-Žn
mirgéifebelee-Žn
dirgéiftbelee-Žn
sigéifebelee-Žn
Conditionnel Passť composť
echhšttbeluech-t
duhšssbeluech-t
hien/si,hatt/ethšttbeluech-t
mirhättebeluech-t
dirhšttbeluech-t
sihättebeluech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbelee!
Plurielbelee-t!
beluech-t
belee-Žn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alee-Žnauslee-Žnbšilee-Žnbroochlee-Žnderbšilee-Žndernieftlee-Žndohilee-Žndralee-ŽndrŽnnerlee-Žndroplee-Žnduerlee-ŽnŽmlee-ŽnŽnnerlee-Žneralee-Žnerauslee-Žnerlee-Žnewechlee-Žnfestlee-Žnhannerlee-Žnhanneschtlee-Žniwwerlee-Žnlee-Žnnolee-Žnoflee-Žnoplee-Žnulee-Žnverlee-Žnvirlee-Žnvirverlee-Žn zerťcklee-Žnzerťckverlee-Žn zerlee-Žnzoulee-Žn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles