E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

derbšilee-Žn dabeilegen (D)poser ŗ† cŰtť de (F)
Stammformen derbšilee-Žnlee-t derbšiderbšige-luech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (derbši-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dobšileeŽn
Indikativ Aktiv
Prťsent
echlee-Žn derbši
dulee-s derbši
hien/si,hatt/etlee-t derbši
mirlee-Žn derbši
dirlee-t derbši
silee-Žn derbši
Passť composť
echhunnderbšige-luech-t
duhuesderbšige-luech-t
hien/si,hatt/ethuetderbšige-luech-t
mirhunnderbšige-luech-t
dirhuttderbšige-luech-t
sihunnderbšige-luech-t
Plus-que-parfait
echhatderbšige-luech-t
duhasderbšige-luech-t
hien/si,hatt/ethatderbšige-luech-t
mirhatenderbšige-luech-t
dirhatderbšige-luech-t
sihatenderbšige-luech-t
Futur I
echwäert derbšilee-Žn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbšige-luech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifderbšilee-Žn
dugéifsderbšilee-Žn
hien/si,hatt/etgéifderbšilee-Žn
mirgéifenderbšilee-Žn
dirgéiftderbšilee-Žn
sigéifenderbšilee-Žn
Conditionnel Passť composť
echhšttderbšige-luech-t
duhšssderbšige-luech-t
hien/si,hatt/ethšttderbšige-luech-t
mirhšttenderbšige-luech-t
dirhšttderbšige-luech-t
sihšttenderbšige-luech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee derbši!
Pluriellee-t derbši!
derbšige-luech-t
derbšilee-Žn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alee-Žnauslee-Žnbšilee-Žnbelee-Žnbroochlee-Žndernieftlee-Žndohilee-Žndralee-ŽndrŽnnerlee-Žndroplee-Žnduerlee-ŽnŽmlee-ŽnŽnnerlee-Žneralee-Žnerauslee-Žnerlee-Žnewechlee-Žnfestlee-Žnhannerlee-Žnhanneschtlee-Žniwwerlee-Žnlee-Žnnolee-Žnoflee-Žnoplee-Žnulee-Žnverlee-Žnvirlee-Žnvirverlee-Žn zerťcklee-Žnzerťckverlee-Žn zerlee-Žnzoulee-Žn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles