E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dohileeŽn dahinlegen (D)poser (F)
Stammformen dohileeŽnleet dohindohigeluecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dohin-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echleeŽn dohin
dulees dohin
hien/si,hatt/etleet dohin
mirleeŽn dohin
dirleet dohin
sileeŽn dohin
Passť composť
echhunndohigeluecht
duhuesdohigeluecht
hien/si,hatt/ethuetdohigeluecht
mirhunndohigeluecht
dirhuttdohigeluecht
sihunndohigeluecht
Plus-que-parfait
echhatdohigeluecht
duhasdohigeluecht
hien/si,hatt/ethatdohigeluecht
mirhatendohigeluecht
dirhatdohigeluecht
sihatendohigeluecht
Futur I
echwäert dohileeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dohigeluecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdohileeŽn
dugéifsdohileeŽn
hien/si,hatt/etgéifdohileeŽn
mirgéifendohileeŽn
dirgéiftdohileeŽn
sigéifendohileeŽn
Conditionnel Passť composť
echhšttdohigeluecht
duhšssdohigeluecht
hien/si,hatt/ethšttdohigeluecht
mirhšttendohigeluecht
dirhšttdohigeluecht
sihšttendohigeluecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee dohin!
Plurielleet dohin!
dohigeluecht
dohileeŽn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleeŽnausleeŽnbšileeŽnbeleeŽnbroochleeŽnderbšileeŽndernieftleeŽndraleeŽndrŽnnerleeŽndropleeŽnduerleeŽnŽmleeŽnŽnnerleeŽneraleeŽnerausleeŽnerleeŽnewechleeŽnfestleeŽnhannerleeŽnhanneschtleeŽniwwerleeŽnleeŽnnoleeŽnofleeŽnopleeŽnuleeŽnverleeŽnvirleeŽnvirverleeŽn zerťckleeŽnzerťckverleeŽn zerleeŽnzouleeŽn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles