E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mbilden umbilden (D)remanier (F)remodel (E)
Stammformen mbildenbilt mmgebilt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbilden m
dubilts m
hien/si,hatt/etbilt m
mirbilden m
dirbilt m
sibilden m
Pass compos
echhunnmgebilt
duhuesmgebilt
hien/si,hatt/ethuetmgebilt
mirhunnmgebilt
dirhuttmgebilt
sihunnmgebilt
Plus-que-parfait
echhatmgebilt
duhasmgebilt
hien/si,hatt/ethatmgebilt
mirhatenmgebilt
dirhatmgebilt
sihatenmgebilt
Futur I
echwäert mbilden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgebilt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmbilden
dugéifsmbilden
hien/si,hatt/etgéifmbilden
mirgéifenmbilden
dirgéiftmbilden
sigéifenmbilden
Conditionnel Pass compos
echhttmgebilt
duhssmgebilt
hien/si,hatt/ethttmgebilt
mirhttenmgebilt
dirhttmgebilt
sihttenmgebilt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbilt m!
Plurielbilt m!
mgebilt
mbilden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abildenausbildenbilden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles