E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmbild-en umbilden (D) – remanier (F) – remodel (E)
Stammformen ėmbild-enbil-t ėmėmge-bil-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbild-en ėm
dubilt-s ėm
hien/si,hatt/etbil-t ėm
mirbild-en ėm
dirbil-t ėm
sibild-en ėm
Passé composé
echhunnėmge-bil-t
duhuesėmge-bil-t
hien/si,hatt/ethuetėmge-bil-t
mirhunnėmge-bil-t
dirhuttėmge-bil-t
sihunnėmge-bil-t
Plus-que-parfait
echhatėmge-bil-t
duhasėmge-bil-t
hien/si,hatt/ethatėmge-bil-t
mirhatenėmge-bil-t
dirhatėmge-bil-t
sihatenėmge-bil-t
Futur I
echwäert ėmbild-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-bil-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmbild-en
dugéifsėmbild-en
hien/si,hatt/etgéifėmbild-en
mirgéifenėmbild-en
dirgéiftėmbild-en
sigéifenėmbild-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmge-bil-t
duhässėmge-bil-t
hien/si,hatt/ethättėmge-bil-t
mirhättenėmge-bil-t
dirhättėmge-bil-t
sihättenėmge-bil-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbilt ėm!
Plurielbil-t ėm!
ėmge-bil-t
ėmbild-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abild-enausbild-enbild-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles