E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

drŽnnerleeŽn darunterlegen (D)poser/mettre en dessous (F)
Stammformen drŽnnerleeŽnleet drŽnnerdrŽnnergeluecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (drŽnner-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echleeŽn drŽnner
dulees drŽnner
hien/si,hatt/etleet drŽnner
mirleeŽn drŽnner
dirleet drŽnner
sileeŽn drŽnner
Passť composť
echhunndrŽnnergeluecht
duhuesdrŽnnergeluecht
hien/si,hatt/ethuetdrŽnnergeluecht
mirhunndrŽnnergeluecht
dirhuttdrŽnnergeluecht
sihunndrŽnnergeluecht
Plus-que-parfait
echhatdrŽnnergeluecht
duhasdrŽnnergeluecht
hien/si,hatt/ethatdrŽnnergeluecht
mirhatendrŽnnergeluecht
dirhatdrŽnnergeluecht
sihatendrŽnnergeluecht
Futur I
echwäert drŽnnerleeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drŽnnergeluecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrŽnnerleeŽn
dugéifsdrŽnnerleeŽn
hien/si,hatt/etgéifdrŽnnerleeŽn
mirgéifendrŽnnerleeŽn
dirgéiftdrŽnnerleeŽn
sigéifendrŽnnerleeŽn
Conditionnel Passť composť
echhšttdrŽnnergeluecht
duhšssdrŽnnergeluecht
hien/si,hatt/ethšttdrŽnnergeluecht
mirhšttendrŽnnergeluecht
dirhšttdrŽnnergeluecht
sihšttendrŽnnergeluecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee drŽnner!
Plurielleet drŽnner!
drŽnnergeluecht
drŽnnerleeŽn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleeŽnausleeŽnbšileeŽnbeleeŽnbroochleeŽnderbšileeŽndernieftleeŽndohileeŽndraleeŽndropleeŽnduerleeŽnŽmleeŽnŽnnerleeŽneraleeŽnerausleeŽnerleeŽnewechleeŽnfestleeŽnhannerleeŽnhanneschtleeŽniwwerleeŽnleeŽnnoleeŽnofleeŽnopleeŽnuleeŽnverleeŽnvirleeŽnvirverleeŽn zerťckleeŽnzerťckverleeŽn zerleeŽnzouleeŽn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles