E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mlee-n umlegen (D)remettre qch, rabattre qch., tuer (F)
Stammformen mlee-nlee-t mmge-luech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) • Trema in -n D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prsent
echlee-n m
dulee-s m
hien/si,hatt/etlee-t m
mirlee-n m
dirlee-t m
silee-n m
Pass compos
echhunnmge-luech-t
duhuesmge-luech-t
hien/si,hatt/ethuetmge-luech-t
mirhunnmge-luech-t
dirhuttmge-luech-t
sihunnmge-luech-t
Plus-que-parfait
echhatmge-luech-t
duhasmge-luech-t
hien/si,hatt/ethatmge-luech-t
mirhatenmge-luech-t
dirhatmge-luech-t
sihatenmge-luech-t
Futur I
echwäert mlee-n
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-luech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmlee-n
dugéifsmlee-n
hien/si,hatt/etgéifmlee-n
mirgéifenmlee-n
dirgéiftmlee-n
sigéifenmlee-n
Conditionnel Pass compos
echhttmge-luech-t
duhssmge-luech-t
hien/si,hatt/ethttmge-luech-t
mirhttenmge-luech-t
dirhttmge-luech-t
sihttenmge-luech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee m!
Pluriellee-t m!
mge-luech-t
mlee-n
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alee-nauslee-nbilee-nbelee-nbroochlee-nderbilee-ndernieftlee-ndohilee-ndralee-ndrnnerlee-ndroplee-nduerlee-nnnerlee-neralee-nerauslee-nerlee-newechlee-nfestlee-nhannerlee-nhanneschtlee-niwwerlee-nlee-nnolee-noflee-noplee-nulee-nverlee-nvirlee-nvirverlee-n zercklee-nzerckverlee-n zerlee-nzoulee-n
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles