E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erlee-Žn erlegen (D)tuer, abattre (F)
Stammformen erlee-Žnerlee-terluech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echerlee-Žn
duerlee-s
hien/si,hatt/eterlee-t
mirerlee-Žn
direrlee-t
sierlee-Žn
Passť composť
echhunnerluech-t
duhueserluech-t
hien/si,hatt/ethueterluech-t
mirhunnerluech-t
dirhutterluech-t
sihunnerluech-t
Plus-que-parfait
echhaterluech-t
duhaserluech-t
hien/si,hatt/ethaterluech-t
mirhatenerluech-t
dirhaterluech-t
sihatenerluech-t
Futur I
echwäert erlee-Žn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erluech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferlee-Žn
dugéifserlee-Žn
hien/si,hatt/etgéiferlee-Žn
mirgéifenerlee-Žn
dirgéifterlee-Žn
sigéifenerlee-Žn
Conditionnel Passť composť
echhštterluech-t
duhšsserluech-t
hien/si,hatt/ethštterluech-t
mirhšttenerluech-t
dirhštterluech-t
sihšttenerluech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererlee!
Plurielerlee-t!
erluech-t
erlee-Žn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alee-Žnauslee-Žnbšilee-Žnbelee-Žnbroochlee-Žnderbšilee-Žndernieftlee-Žndohilee-Žndralee-ŽndrŽnnerlee-Žndroplee-Žnduerlee-ŽnŽmlee-ŽnŽnnerlee-Žneralee-Žnerauslee-Žnewechlee-Žnfestlee-Žnhannerlee-Žnhanneschtlee-Žniwwerlee-Žnlee-Žnnolee-Žnoflee-Žnoplee-Žnulee-Žnverlee-Žnvirlee-Žnvirverlee-Žn zerťcklee-Žnzerťckverlee-Žn zerlee-Žnzoulee-Žn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles