E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eraleeŽn hereinlegen (D)rouler (F)
Stammformen eraleeŽnleet eranerageluecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echleeŽn eran
dulees eran
hien/si,hatt/etleet eran
mirleeŽn eran
dirleet eran
sileeŽn eran
Passť composť
echhunnerageluecht
duhueserageluecht
hien/si,hatt/ethueterageluecht
mirhunnerageluecht
dirhutterageluecht
sihunnerageluecht
Plus-que-parfait
echhaterageluecht
duhaserageluecht
hien/si,hatt/ethaterageluecht
mirhatenerageluecht
dirhaterageluecht
sihatenerageluecht
Futur I
echwäert eraleeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erageluecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaleeŽn
dugéifseraleeŽn
hien/si,hatt/etgéiferaleeŽn
mirgéifeneraleeŽn
dirgéifteraleeŽn
sigéifeneraleeŽn
Conditionnel Passť composť
echhštterageluecht
duhšsserageluecht
hien/si,hatt/ethštterageluecht
mirhšttenerageluecht
dirhštterageluecht
sihšttenerageluecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee eran!
Plurielleet eran!
erageluecht
eraleeŽn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleeŽnausleeŽnbšileeŽnbeleeŽnbroochleeŽnderbšileeŽndernieftleeŽndohileeŽndraleeŽndrŽnnerleeŽndropleeŽnduerleeŽnŽmleeŽnŽnnerleeŽnerausleeŽnerleeŽnewechleeŽnfestleeŽnhannerleeŽnhanneschtleeŽniwwerleeŽnleeŽnnoleeŽnofleeŽnopleeŽnuleeŽnverleeŽnvirleeŽnvirverleeŽn zerťckleeŽnzerťckverleeŽn zerleeŽnzouleeŽn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles