E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechleeŽn weglegen (D)mettre de cŰtť (F)
Stammformen ewechleeŽnleet ewechewechgeluecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echleeŽn ewech
dulees ewech
hien/si,hatt/etleet ewech
mirleeŽn ewech
dirleet ewech
sileeŽn ewech
Passť composť
echhunnewechgeluecht
duhuesewechgeluecht
hien/si,hatt/ethuetewechgeluecht
mirhunnewechgeluecht
dirhuttewechgeluecht
sihunnewechgeluecht
Plus-que-parfait
echhatewechgeluecht
duhasewechgeluecht
hien/si,hatt/ethatewechgeluecht
mirhatenewechgeluecht
dirhatewechgeluecht
sihatenewechgeluecht
Futur I
echwäert ewechleeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgeluecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechleeŽn
dugéifsewechleeŽn
hien/si,hatt/etgéifewechleeŽn
mirgéifenewechleeŽn
dirgéiftewechleeŽn
sigéifenewechleeŽn
Conditionnel Passť composť
echhšttewechgeluecht
duhšssewechgeluecht
hien/si,hatt/ethšttewechgeluecht
mirhšttenewechgeluecht
dirhšttewechgeluecht
sihšttenewechgeluecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee ewech!
Plurielleet ewech!
ewechgeluecht
ewechleeŽn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleeŽnausleeŽnbšileeŽnbeleeŽnbroochleeŽnderbšileeŽndernieftleeŽndohileeŽndraleeŽndrŽnnerleeŽndropleeŽnduerleeŽnŽmleeŽnŽnnerleeŽneraleeŽnerausleeŽnerleeŽnfestleeŽnhannerleeŽnhanneschtleeŽniwwerleeŽnleeŽnnoleeŽnofleeŽnopleeŽnuleeŽnverleeŽnvirleeŽnvirverleeŽn zerťckleeŽnzerťckverleeŽn zerleeŽnzouleeŽn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles