E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hanneschtleeŽn zurŁcklegen (D)remettre ŗ† sa place (F)
Stammformen hanneschtleeŽnleet hanneschthanneschtgeluecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (hannescht-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echleeŽn hannescht
dulees hannescht
hien/si,hatt/etleet hannescht
mirleeŽn hannescht
dirleet hannescht
sileeŽn hannescht
Passť composť
echhunnhanneschtgeluecht
duhueshanneschtgeluecht
hien/si,hatt/ethuethanneschtgeluecht
mirhunnhanneschtgeluecht
dirhutthanneschtgeluecht
sihunnhanneschtgeluecht
Plus-que-parfait
echhathanneschtgeluecht
duhashanneschtgeluecht
hien/si,hatt/ethathanneschtgeluecht
mirhatenhanneschtgeluecht
dirhathanneschtgeluecht
sihatenhanneschtgeluecht
Futur I
echwäert hanneschtleeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtgeluecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhanneschtleeŽn
dugéifshanneschtleeŽn
hien/si,hatt/etgéifhanneschtleeŽn
mirgéifenhanneschtleeŽn
dirgéifthanneschtleeŽn
sigéifenhanneschtleeŽn
Conditionnel Passť composť
echhštthanneschtgeluecht
duhšsshanneschtgeluecht
hien/si,hatt/ethštthanneschtgeluecht
mirhšttenhanneschtgeluecht
dirhštthanneschtgeluecht
sihšttenhanneschtgeluecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee hannescht!
Plurielleet hannescht!
hanneschtgeluecht
hanneschtleeŽn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleeŽnausleeŽnbšileeŽnbeleeŽnbroochleeŽnderbšileeŽndernieftleeŽndohileeŽndraleeŽndrŽnnerleeŽndropleeŽnduerleeŽnŽmleeŽnŽnnerleeŽneraleeŽnerausleeŽnerleeŽnewechleeŽnfestleeŽnhannerleeŽniwwerleeŽnleeŽnnoleeŽnofleeŽnopleeŽnuleeŽnverleeŽnvirleeŽnvirverleeŽn zerťckleeŽnzerťckverleeŽn zerleeŽnzouleeŽn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles