E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerleeŽn Łberlegen (D)rťflťchir (F)
Stammformen iwwerleeŽniwwerleetiwwerluecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echiwwerleeŽn
duiwwerlees
hien/si,hatt/etiwwerleet
miriwwerleeŽn
diriwwerleet
siiwwerleeŽn
Passť composť
echhunniwwerluecht
duhuesiwwerluecht
hien/si,hatt/ethuetiwwerluecht
mirhunniwwerluecht
dirhuttiwwerluecht
sihunniwwerluecht
Plus-que-parfait
echhatiwwerluecht
duhasiwwerluecht
hien/si,hatt/ethatiwwerluecht
mirhateniwwerluecht
dirhatiwwerluecht
sihateniwwerluecht
Futur I
echwäert iwwerleeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerluecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerleeŽn
dugéifsiwwerleeŽn
hien/si,hatt/etgéifiwwerleeŽn
mirgéifeniwwerleeŽn
dirgéiftiwwerleeŽn
sigéifeniwwerleeŽn
Conditionnel Passť composť
echhšttiwwerluecht
duhšssiwwerluecht
hien/si,hatt/ethšttiwwerluecht
mirhštteniwwerluecht
dirhšttiwwerluecht
sihštteniwwerluecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerlee!
Plurieliwwerleet!
iwwerluecht
iwwerleeŽn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aleeŽnausleeŽnbšileeŽnbeleeŽnbroochleeŽnderbšileeŽndernieftleeŽndohileeŽndraleeŽndrŽnnerleeŽndropleeŽnduerleeŽnŽmleeŽnŽnnerleeŽneraleeŽnerausleeŽnerleeŽnewechleeŽnfestleeŽnhannerleeŽnhanneschtleeŽnleeŽnnoleeŽnofleeŽnopleeŽnuleeŽnverleeŽnvirleeŽnvirverleeŽn zerťckleeŽnzerťckverleeŽn zerleeŽnzouleeŽn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles