E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nolee-Žn nachlegen (D)
Stammformen nolee-Žnlee-t nonoge-luech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geluet (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prťsent
echlee-Žn no
dulee-s no
hien/si,hatt/etlee-t no
mirlee-Žn no
dirlee-t no
silee-Žn no
Passť composť
echhunnnoge-luech-t
duhuesnoge-luech-t
hien/si,hatt/ethuetnoge-luech-t
mirhunnnoge-luech-t
dirhuttnoge-luech-t
sihunnnoge-luech-t
Plus-que-parfait
echhatnoge-luech-t
duhasnoge-luech-t
hien/si,hatt/ethatnoge-luech-t
mirhatennoge-luech-t
dirhatnoge-luech-t
sihatennoge-luech-t
Futur I
echwäert nolee-Žn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-luech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnolee-Žn
dugéifsnolee-Žn
hien/si,hatt/etgéifnolee-Žn
mirgéifennolee-Žn
dirgéiftnolee-Žn
sigéifennolee-Žn
Conditionnel Passť composť
echhšttnoge-luech-t
duhšssnoge-luech-t
hien/si,hatt/ethšttnoge-luech-t
mirhšttennoge-luech-t
dirhšttnoge-luech-t
sihšttennoge-luech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlee no!
Pluriellee-t no!
noge-luech-t
nolee-Žn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alee-Žnauslee-Žnbšilee-Žnbelee-Žnbroochlee-Žnderbšilee-Žndernieftlee-Žndohilee-Žndralee-ŽndrŽnnerlee-Žndroplee-Žnduerlee-ŽnŽmlee-ŽnŽnnerlee-Žneralee-Žnerauslee-Žnerlee-Žnewechlee-Žnfestlee-Žnhannerlee-Žnhanneschtlee-Žniwwerlee-Žnlee-Žnoflee-Žnoplee-Žnulee-Žnverlee-Žnvirlee-Žnvirverlee-Žn zerťcklee-Žnzerťckverlee-Žn zerlee-Žnzoulee-Žn
Remarquen (intern)
fr. Łbersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles