E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ubillen anbellen (D)aboyer aprs qn. (F)to bark at (E)
Stammformen ubillenbillt unugebillt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbillen un
dubills un
hien/si,hatt/etbillt un
mirbillen un
dirbillt un
sibillen un
Pass compos
echhunnugebillt
duhuesugebillt
hien/si,hatt/ethuetugebillt
mirhunnugebillt
dirhuttugebillt
sihunnugebillt
Plus-que-parfait
echhatugebillt
duhasugebillt
hien/si,hatt/ethatugebillt
mirhatenugebillt
dirhatugebillt
sihatenugebillt
Futur I
echwäert ubillen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugebillt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifubillen
dugéifsubillen
hien/si,hatt/etgéifubillen
mirgéifenubillen
dirgéiftubillen
sigéifenubillen
Conditionnel Pass compos
echhttugebillt
duhssugebillt
hien/si,hatt/ethttugebillt
mirhttenugebillt
dirhttugebillt
sihttenugebillt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbill un!
Plurielbillt un!
ugebillt
ubillen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
billen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles